לפני כשנה, הגיעה תושבת גאולים, אורה חריש, לעו"ס קהילה עדי לשם, עם רעיון לתעד קולנועית את דור וותיקי המושב. הקמנו צוות הכולל את : אורה חריש – נציגת המושב, עו"ד נאוה יורוקסל ממושב חרות -  במאית הפרויקט בהתנדבות, ליטל זק – רכזת הנוער היישובי ועדי לשם  - עו"ס קהילה. יחדיו ישבנו עם ועד המושב, שנתן הסכמתו לפרויקט ואף תמך בו.

 

סיפורי גאולים

 

לאחר דיון בעניין, החלטנו כי נפעיל את הרעיון כפרויקט קהילתי, ובכך נקבל ערך מוסף שהוא מעבר  לתיעוד גרידא. לאחר מיפוי הנוער היישובי, הוחלט ששכבות הגיל שיתנדבו בפרויקט הן כיתות ה' ו-ו' וזאת בשל חשיפתם במסגרת הלימודים, בתחום הקולנוע, בבית ספרם – בכר רוסו.

 

במהלך השנה נערכו ערבי חשיפה להורים ולחניכים, והפרויקט יצא לדרך!!! החניכים  עברו מספר סדנאות הכשרה בתחומי הסרטה, הפקה וראיון תיעודי. נבנה שאלון כתבנית לראיון. בפעם הראשונה הגיעה כל הקבוצה לראיון פיילוט אצל הגננת המיתולוגית של מושב גאולים – הגב' יונה מדר. לאחר חוויה חיובית ומעשירה חולקו החניכים ל 4 קבוצות שיבצעו ראיונות שונים בבתי המרואיינים.

 

עד לשלב זה רואיינו מספר תושבים  שסיפרו את חוויותיהם מתקופת הקמת הישוב מנקודת מבטם כילדים, רואיינה קבוצת הקשישות במועדון הקשישים וחלקם אף בביתם. שרה נהרי בביתה, תמר חדד בביתה, אשר גם תועדה בהכנת מסורתית של פיתות תימניות. בוצע ראיון אצל שרה וצורי מליחי אשר בנוסף לתיעוד לימדו את הילדים ריקודים סלוניים. אצל יואב ובת שבע צברי נחשפנו לילדות עשירה ותיעדנו גם את גינתו המפוארת והמושקעת של יואב ואת עבודות היד המדהימות של בת שבע. 

תוך כדי העבודה אפשר היה לראות את חשיבותו ומטרותו של הפרויקט, ביצירת קשר בין הוותיקים לצעירים במושב ובין המשפחות הוותיקות לילדים במשפחות החדשות, התחברות לייחודיות של המושב וסיפור הקמתו ויצירת מזכרת לדורות הבאים . כל זאת בנוסף לפיתוח ארגז הכלים של בני הנוער ושילובם בפרויקט התנדבותי מעצים.

 

הצוות מודה מקרב לב לליטל זק, אשר סיימה תפקידה ויוצאת לחו"ל, על תרומתה האדירה להצלחת הפרויקט. כמו כן הצוות מברך את נוי נחשון רכזת הנוער היישובי החדשה שהינה תושבת גאולים, על הצטרפותה לפרויקט.

 

במידה ותושבים נוספים מעוניינים לקחת חלק בפרויקט, אם כמתועדים ואם כחלק מצוות הפרויקט, ו/או ישנם תושבים אשר מוכנים להשאיל ציוד קולנועי עבור הפרויקט, יש ליצור קשר עם עו"ס עדי לשם 09-7960267 או במייל adil@lev-hasharon.com, או עם אורה חריש במושב.

 

** בתמונה המצורפת:  השמות לפי הסדר (מימין לשמאל) : ליטל זק, אורה חריש, סהר בודלמוט, נאוה יורוקסל, ליהיא נחשון, ליאן עדן ובת שבע ויואב צברי.