על קצה המזלג

מושב כפר הס הוקם בשנת 1930 כחלק מגוש הישובים (עין ורד, חרות ותל מונד).
מראשית ימיה סבלה כפר הס מבעיות ביטחון שמקורן היה בעיקר מקרב שכניה בכפר טירה.

בשנת 1948 עם פרוץ מלחמת העצמאות והצורך העולה בכלי נשק זמינים לצורך הגנת המושב, הוסב חדר המרתף במבנה גן הילדים למחסן נשק. המרתף שימש עד אותה התקופה כחדר מלאכה לילדי הגן ומעת לעת הוסב לחדר בו הונבטו תפוחי אדמה לקראת זריעה בשדות המושב.

בשנים שלאחר מלחמת העצמאות המשיך המרתף לשמש כמחסן הנשק של המושב בו היו מצטיידים חברי הכפר כאשר עסקו בתורנות שמירה בלילות. כך היה עד סוף שנות ה-90' אז הודיעה משטרת ישראל על פירוק מחסני הנשק במרחב הכפרי ועל איסוף כלי הנשק לטובת עיקורם.
כלי הנשק השונים ובהם רובים, אקדחים, מקלעי רק"מ ותתי מקלע אשר הוסלקו בתקופה של טרום הקמת המדינה הועברו לידי המשטרה. לאחר פנייה של הנהלת המושב הוחזרו חלק מכלי הנשק אל המושב, לאחר עיקורם והם מוצגים כיום במחסן הנשק אשר משמש כמוזיאון.

מה נראה

תצוגת כלי נשק מגוונת טרום הקמת המדינה ונשקים אשר שימשו במהלך מלחמת העצמאות. סרטון קצר עם הסבר אודות תולדות המושב בהיבטים הביטחוניים.

למי מתאים

לכל מי שמעוניין להכיר את ההיסטוריה הביטחונית של האזור ולאוהבי נשקים והיסטוריה.

מתי?

ניתן להגיע בתאום עם מזכירות המושב בטלפון-  09-7961027/8

איך מגיעים

מחסן הנשק בכפר הס נמצא צמוד לגן הילדים והמרפאה בצומת הרחובות: דרך ההתיישבות והשדרה. בוויז - "גן ילדים כפר הס".

מה באזור

מבנה בית אריזה לתפוזים (פתוח כל היממה), אנדרטה לזכר חללי כפר הס (פתוח כל היממה), חורשת האקליפטוס (פתוח כל היממה), עגלת קפה "הקבינה" (פתוחה בימי א' עד ו'), חוות התוכים (פתוחה כל השבוע כולל שבת), משק ברגר (פתוח כל שבוע כולל שבת), חנות "הגרעין" (פתוחה ראשון עד שישי), מטבחי חוץ My out doors (בתיאום עם בעלת העסק מיכל קורן).

קטגוריות

אטרקציות ללא תשלום

כתבו: פז רוה ושרון בן ארי

צילום: שרון בן ארי