על קצה המזלג

זמן קצר לאחר הקמת המדינה ובתום מלחמת העצמאות הביעה ממשלת נורבגיה רצון לסייע בהעלאת ילדים יהודים מצפון אפריקה.

במהלך שנת 1949 ולאחר מאמץ רב שכלל שיתוף פעולה בין ארגון הג'וינט העולמי היהודי ומשרד הסעד הנורווגי הושגו אישורי יציאה של ילדים ממרוקו ותוניס.

במהלך אפריל 1949 החל תהליך הבאתם של כ-200 ילדים ממדינות אלו לעלות לארץ, לאחר עצירת ביניים באוסלו בירת נורבגיה. נראה היה שהכול מתקדם היטב ולפי התוכניות.

ב-20/11/1949 יצא סבב נוסף של טיסות מצפון אפריקה לאוסלו במטרה להמשיך משם לישראל. בסבב זה נתלו חלק 2 מטוסים מסוג דקוטה של חברת "אייר הולנד".
המטוס הראשון הגיע ליעדו בשלום.

המטוס השני יצא מתוניס לכיוון אוסלו ובו 28 ילדים. במהלך הטיסה דיווח הטייס על תקלה במכשיר הקשר והמטוס נחת לעצירת ביניים בבריסל לתיקון התקלה והמשיך לאחר מכן לכיוון אוסלו. ממש לקראת הגעתו ליעד ובמהלך הנמכת טוס לקראת נחיתתו פגע המטוס בצמרות עצים ביער דרומית לאוסלו. במטוס פרצה שריפה והוא התפרק לחתיכות. כל נוסעי המטוס והצוות נהרגו למעט יצחק אלל בן ה-11 שישב בחלקו האחורי של המטוס אשר ניתק מגוף המטוס הבוער. יצחק לא נפגע כתוצאה מההתרסקות והצליח לשרוד בקור העז ששרר באזור תודות לאש שהמשיכה לשרוד במטוס וחיממה אותו וכתוצאה מארגז תפוחים ממנו ניזון במשך 3 ימים עד שחולץ.

מלך נורבגיה הזדעזע מהאסון והציע לאמץ את יצחק. הוריו של יצחק קיבלו את הידיעה אודות האסון רק מספר ימים לאחר האסון. הם נפגשו שוב לאחר כחצי שנה שבמהלכה התאושש יצחק והועבר לאחר מכן למחנה הכשרה לעלייה לארץ. באפריל 1950 עלה יחד עם משפחתו לישראל והם הקימו את בייתם במושב ינוב. יצחק גדל וברבות השנים התחתן וגידל 6 ילדים.
מהאסון הכבד, זעזוע פשט בממשלת נורבגיה אשר קיבלה ב-1950 החלטה לסייע לילדים שכן הגיעו בכך ששלחה לארץ צריפי עץ שוודים. המשלוח הראשון של העצים עלה באש בנמל בטורקיה. לאחר מכן נשלח משלוח נוסף שהגיע ליעדו בשלום והועבר למושב הצעיר ינוב. הצריפים שימשו למגורים עבור מספר משפחות שילדיהם נספו באסון ומשפחות נוספות שילדיהם הגיעו דרך נורבגיה והחליטו להתיישב בינוב. את שרידו של אחד מהצריפים ניתן לראות בסמוך לאנדרטה.

מה נראה

במקום אנדרטה המנציחה את שמות הנספים באסון.
בנוסף לכך במקום תצפית טובה למזרח אל עבר הרי השומרון (גריזים ועיבל), יישובי לב השרון ועמק חפר.

למי מתאים

לכל המשפחה. ניתן לערוך במקום פיקניק בפינות המיועדות לכך.

מתי?

בכל עונות השנה.

איך מגיעים

בווייז- "אנדרטת ילדי אוסלו ינוב".
מוזיאון בית הראשונים הצמוד לאנדרטה נמצא בשלבי התארגנות לפתיחה מחודשת ולכן יש להתעדכן מול מזכירות המושב בדוא"ל - [email protected]

מה באזור

המעשנה בינוב, פזיקפה ינוב, אי קפה בינוב, הפאב הנייד ניצני עוז, קפה ימינס ניצני עוז.

קטגוריות

אטרקציות ללא תשלום

כתבו: פז רוה ושרון בן ארי

האנדרטה לחללי אסון ילדי אוסלו

קרדיט: ויקיפדיה כותב הערך אבישי טייכר