על קצה המזלג

בין בתי המושבים, השטחים החקלאיים ופרדסי לב השרון נותרו כמה עצי אלון תבור מרשימים. עדות אילמת ליער האלונים שפעם כיסה את האזור. אחד מהם הוא עץ האלון של עין ורד.

פעם היה כאן יער, ממש כמו בסיפורים. במעבה היער היה אפל גם ביום, ועל עלי האלונים שנשרו, דרכו זאבים, דובים ואולי אפילו נמרים. נוסעים בדרך העדיפו לאגף אותו. ליער השרון לא נכנסת אם לא היית צריך. לאורך התקופות פגע האדם ביער, אולם במידה כזו שהיער שלנו הצליח להשתקם.
החל משנות ה-30 של המאה ה-19 גבר קצב כריתת העצים. מוחמד עלי, ההוא ממצרים ולא המתאגרף, עקץ קצת יותר מדבורה. בנו, אברהים פחה כרת חלקים נרחבים מהיער להסקה ולפרויקט בניית הספינות. את הנוק-אאוט הנחיתו העות'מאנים בתקופת מלחמת העולם הראשונה. עצים רבים "גויסו" למאמץ המלחמתי שכלל הסקת דוודי קטרים ובניית מסילות חדשות. מהמכה הזו, יער השרון כבר לא התאושש.

מה נראה

עץ אלון תבור (בודד) עב גזע ומרשים, בין פרדסי עין ורד. שריד ליער רחב הידיים. בצילו יש שולחן עץ גדול המתאים לפיקניק או הפסקת קפה.

למי מתאים

מתאים לכל המשפחה, ולמי שמחפש הפוגה ממירוץ החיים, בצל אילן שכבר ראה דבר או שניים בחייו.

מתי?

כל השנה, אך השיא הוא כמובן בחורף ובאביב שהכל מסביב פורח

איך מגיעים

מכיכר הכניסה המזרחית לתל מונד (על כביש 553) פונים צפונה על דרך עפר. לאחר נסיעה של כ-300 מטר יש לפנות שמאלה לדרך שתוביל אתכם אל העץ, בסמוך לתוואי שביל השרון.
בווייז: דרך עץ האלון, עין ורד

מה באזור

בסמוך נמצא מוזיאון הטרקטור, המספר את סיפור ההתיישבות החקלאית בארץ מההיבט המכני.
בית העלמין של תל מונד בו טמונים אנשים שהפכו איזור נידח ושכוח אל ליהלום של השרון.
עגלת הקפה "קופסא קפה בחוץ" בעין שריד.

קטגוריות

אטרקציות ללא תשלום

*כתב זמר מרגולין, ערך שרון בן ארי

עץ האלון של עין ורד