על קצה המזלג

שריד ליער אלוני תבור שהשתרע במרחב השרון. זהו העץ האופייני ביותר לקרקעות החמרה בשרון, ומוזכר כמין השולט ובונה את היער של השרון המהווה את חברת השיא.

סטראבו, נוסע שעבר בארץ בראשית התקופה ההלינסטית, מספר: "… אחרי עכו בא… מגדל סטראטון (שמה הקודם של קיסרי) עם נמל, ואחרי אלה בא יער גדול ואחריו יפו".

 תיאור מפורט ביותר של יער השרון מוצאים אנו בתעודה צלבנית משנת 1191, המספרת על הקרב הגדול שנערך בין נחל פולג וארסוף – מקום שם תקפו גדודי הפרשים של צאלח-א-דין את צבא ריצ'ארד לב- הארי בדרכו מעכו ליפו.

 לפני כמאה וחמישים שנים עדיין היה השרון עוטה יערות וחורשים שכיסו שטח נרחב – דבר הנראה יפה במפת "הקרן הבריטית לחקירת ארץ ישראל" שיצאה לאור בשנת 1878. בסקר המפורסם, שנערך על ידיהם שנים מספר לפני כן, סימנו אנשי הקרן במפתם יער, המשתרע מגדות הירקון עד נחל אלכסנדר כמעט על פני שטח רצוף של 250 קמ"ר (רבע מיליון דונם!) " יהודה זיו.

מה נראה

במרכז החצר של מתחם דיור מוגן נורדיה ניצב אלון תבור מרשים וגדול. עם צמרת סימטרית, וגזע מרכזי. האלון שמור בתנאים טובים וזוכה ליחס מפנק. אחד מן האלונים הגדולים באזור השרון.

החצר עוצבה תוך התייחסות וכבוד לעץ, עם דק עץ, כסאות וספסלים. העץ נהנה ממי הגשם, והדיירים זוכים להנות מצל שופע, אוויר נקי וציוץ ציפורים.

למי מתאים

לכולם. ובמיוחד למחבקי עצים

מתי?

כל השנה. אנא התחשבו בדיירי המקום ושימרו על השקט.

איך מגיעים

בוויז – מגדלי הים התיכון נורדיה. יש לחנות מחוץ לשער ולהיכנס רגלית. העץ נראה היטב מהחנייה.

מה באזור

אנדרטת האצ"ל בנורדיה

אתרי ראשית נורדיה – מבנים משולטים מתקופת ייסוד המושב המספרים את סיפור המקום.

קטגוריות

אטרקציות ללא תשלום

מקום בלב
*כתבה שרונה לימן, ערך שרון בן ארי