היי, כאן מיכל הרצוג. לרגל יום הזיכרון ויום העצמאות ביקשתי מבוז'י להתארח באופן חד פעמי בעמוד הפייסבוק שלו, כדי לספר לכם על אבא שלי.

אבי, שאול (פינצ'וק) אפק, הוא פלמ"חניק גאה שבקרוב ימלאו לו 89. לפני 69 שנה, ב-28 במאי 1948, הוא פיקד על כיתה מרחבית שהוזעקה מכפר יונה במטרה לבלום כוח של חטיבה עירקית משוריינת שכבש את מושב גאולים שבלב השרון באותו בוקר. מטרת העירקים הייתה לבתר את המדינה הצעירה שלנו, אשר הוכרזה בדיוק שבועיים לפני כן/

אבא וחייליו, שמונה במספר, לחמו בקרב בגבורה כשהוא עצמו השתלט על מגדל השמירה. מעמדת הירי בראש המגדל, ממש בכדור אחרון, הוא פגע במניחי מטעני חבלה שנועדו לפגוע בבריכת המים של היישוב, גרם לבהלה ולבלימת האויב – עד הגעת כוח מחטיבת אלכסנדרוני מספר שעות לאחר מכן אשר השלים את שחרור המושב.

בפסח נסענו כל המשפחה לגאולים. אירח אותנו ראש המועצה עמיר ריטוב, וישבנו להעלות זיכרונות עם ותיקי המושב. אחד מהם היה אז ילד בן 7, וזכר היטב את אותו יום של קרבות. אבי שיחזר את מאורעות אותו יום סוער, ולקח את כולנו לראות את מגדל השמירה ממנו צלף בעירקים. ביקרנו גם בגבעת הזיכרון שהוקמה לזכר הנופלים של המושב, הן ב-48' והן במלחמות ישראל לאחר מכן.
כששבנו הביתה נזכר אבא לשלוף תמונות שלו ושל חבריו אותן שמר ב"סליק" מיוחד כל השנים. הוא סיפר במיוחד על חברו ללחימה באותו יום, זכריה חמדי ז"ל, אשר נפל לאחר מכן בקרבות.

אני מצרפת כאן כמה תמונות מהתקופה ההיא (אבא הוא הבחור עם החולצה הכי בהירה), שצולמו ממש דקות ספורות לפני היציאה לקרב, וכן כמה צילומים מרגשים מהביקור במושב בחודש שעבר. הכאב והגאווה משמשים בערבוביה ומלווים אותנו תמיד.
 

תמונה של שאול (פינצ'וק) אופק מהביקור במושב

תמונה של שאול (פינצ'וק) אופק

תמונה של שאול (פינצ'וק) אופק מהביקור במושב

תמונה של שאול (פינצ'וק) אופק

תמונה של שאול (פינצ'וק) אופק

תמונה של שאול (פינצ'וק) אופק מהביקור במושב