השבוע הסתיים בטקס חגיגי, מחזור א' של התוכנית " יחד לעתיד בטוח", אשר פעלה במועצה האזורית לב השרון, מאז אוקטובר 2014. הטקס התקיים במעמד ראש המועצה מר עמיר ריטוב, בכירי המועצה, מפקחים ממשרד הרווחה, נציגי הביטוח הלאומי, בני הנוער ובני משפחותיהם.

 

"יחד לעתיד בטוח" הינה תוכנית ייחודית המאפשרת פיתוח אופק תעסוקתי מקצועי, בתחומי הכלבנות והסייסות, לצד מסגרת עוטפת הכוללת מרכיבים של רכישת מיומנויות אישיות וחברתות, פיתוח כישורי חיים, התנדבות ותרומה לקהילה.

 

התוכנית הוקמה ביוזמת המחלקה לשירותי רווחה וקהילה של המועצה ובשיתוף פעולה מיטבי עם מחלקת נוער וחינוך משלים במועצה, המרכז לרכיבה טיפולית בתל מונד והקרן לילדים ונוער של הביטוח הלאומי.

 

התוכנית כללה 30 נערים ונערות מיישובי המועצה האזורית, אשר נבחרו בתהליך מיון מקיף. הנערים עברו ראיונות (ע"י עו"ס התוכנית ורכזת התוכנית), שיחות אישיות ופגישות עם ההורים.

 

התוכנית כללה שלושה רבדים :

 

הרובד המעשי: הכשרה בכלבייה או באורווה. במסגרת זו רכשו בני הנוער השכלה וניסיון בתחומים הנ"ל, בהם יוכלו לעסוק בעתיד. כל המשתתפים עברו גם בחינות שלב רשמיות וקיבלו תעודות. בנוסף,  עברו סדנאות של הכנה לעולם העבודה, כישורי חיים ואוריינות כלכלית.

כחלק מתהליך הכשרתם, עבדו בני הנוער בחווה בקיץ, במסגרת תעסוקת קיץ. בני הנוער קיבלו תשלום עבור עבודתם וזכו לטעום מעולם התעסוקה תוך פיתוח יכולות של בגרות ועצמאות.

 

הרובד ההתנדבותי: במסגרת זו שולבו בני הנוער בפעילות של לווי ותמיכה לקבוצות של נערים בגילאים דומים, בעלי צרכים מיוחדים, ברמות תפקוד שונות. הקשר שנוצר בין בני הנוער ושיתופי הפעולה ביניהם היו מרגשים וראויים לציון.

 

הרובד החברתי: במסגרת התוכנית הושם דגש על פיתוח ויצירת תחושת גאווה והשתייכות בקרב קבוצת השווים, זאת בדגש על חוויות של הצלחה, ערך ומשמעות.

את התוכנית לוו אסף משיח, עו"ס להב"ה (למען הנוער במגזר הכפרי) וסהר דהרי, רכזת להב"ה, אשר עמדו בקשר רציף עם בני הנוער, צוות המרכז לרכיבה טיפולית, המשפחות וגורמי הקהילה השונים. כך ניתן היה ללוות את תהליכי השינוי המשמעותיים של בני הנוער , על פני הזמן.

התוכנית הוכתרה כהצלחה גדולה בקרב כלל השותפים ובעיקר בקרב בני הנוער, אשר הציגו בטקס הסיום רמה מרשימה של מיומנויות רכיבה ואילוף ואף שיתפו בתהליך המאתגר שחוו.

 

 

מתוך התכנית להעצמה והכשרה מקצועית לבני נוער בעזרת כלבים וסוסים
 
מתוך התכנית להעצמה והכשרה מקצועית לבני נוער בעזרת כלבים וסוסים
 
מתוך התכנית להעצמה והכשרה מקצועית לבני נוער בעזרת כלבים וסוסים
 
מתוך התכנית להעצמה והכשרה מקצועית לבני נוער בעזרת כלבים וסוסים