"יש לי שיר על אדם, אדמה וחזון"...

ביום שישי ה8.4 ציינו בבית הספר "בין ההדרים" את יום הראשונים בטקס מרהיב שערכו תלמידי שכבת ד'.

במהלך השנה למדו התלמידים על ראשית ההתיישבות בגוש, ביקרו במרכז תיעוד שבתל מונד וב"בית דורות" שבמושב חירות וערכו מפגשים עם ותיקי הגוש במושבים בהם הם מתגוררים.

בשיעורי מולדת חקרו התלמידים את הישוב שלהם, ראיינו חברים וותיקים, ערכו סקר ותיעדו מקומות ורגעים במושבים.

את תהליך הלמידה סיכמה מסכת בה הוצג סיפור התהוותו של גוש תל מונד. סיפורי הראשונים שהוצגו במסכת היו מעורבים בהווי החיים העכשווי של התלמידים.

כבר בכניסה לאולם הספורט בו התקיים האירוע נכנסו האורחים לאווירת הימים ההם, תזכורת לאורח החיים החקלאי של התושבים בעבר. חבילות קציר, עצים, עציצים שהובאו למקום ואף חפצים עתיקים כמו: מחרשות, כלי עבודה עששיות, סמובר רדיו עתיק ואפילו טרקטור קטן שהושאלו על ידי ארז  מילשטיין ממוזיאון הטרקטור שבעין ורד, קידמו את פני הבאים. התלמידים שהיו לבושים בבגדי חאקי ותנועת הנוער ובחולצות רקומות נכנסו לאווירה כשהם שרים ורוקדים שירים שנשמרו לאורך השנים כמו ב"דרך מטול כרם", שירים וריקודים שביצעו הוריהם בטקסים כשהיו צעירים. רגע השיא של החיבור למורשת האזור היה בריקוד התפוזים אותו חיברה מרים גת ממושב חירות. ריקוד אותו יצרה בשנת 1980 ומאז הוא נשמר ומבוצע לאורך 36 שנים, בהנחייתה של מרים גת.

אל הטקס הגיעו נשיא המדינה מר ראובן ריבלין, שנכדתו לומדת בכיתה ד' ורעייתו נחמה הינה בת מושב חירות. ראש המועצה עמיר ריטוב, סגנו  יצחק יצחק ומנהלת המחלקה לחינוך רונית רופא הדרי וכמובן הורי התלמידים, סבים וסבתות מוותיקי הגוש ואורחים נוספים.

הילדים הנרגשים היוו חיבור בין ההווה לעבר וקיבלו על עצמם את שימור מורשת האזור. כמאמרו של יגאל אלון: "עם שאינו שומר על עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". אנו מאמינים כי באמצעות למידה זו, מתפתחת תחושת השייכות והמחויבות של התלמידים למקום.

 

תמונה מתוך ביקור הנשיא בבית הספר.jpg

מתוך ביקור הנשיא.jpg